Robotik reflü cerrahisi

resizedimage600450-da-Vinci-S-Cerrah-Konsolu-300x225

Da Vinci Robotik Cerrahisi minimal invaziv cerrahi işlemleri, son zamanlar da yoğun kullanılmaya başlamıştır. Modern cerrahinin en son noktası olan robotik cerrahi laparoskopik cerrahi ve klâsik cerrahi uygulamalarına nazaran bazı daha avantajları vardır. Da vinci robotik cerrahi ameliyatı, yapılan açık operasyonlara oranla hastanın hastanede kalma süresini en aza indirmektedir. Robotik cerrahi ile birçok cerrahi girişim yapılmaktadır. Dünyada en çok yapılan cerrahiler ürolojik operasyonlar, jinekolojik operasyonlar, genel cerrahi operasyonları ve kardiyovasküler operasyonlardır.

Robotik cerrahi, cerrahın mekanik cerrahi kolları kumanda eden bir konsoldan 3 boyutlu kamera sistemi ve el hareketlerini bire bir taklit eden cerrahi enstürmanlar kullanarak ameliyatları yapmasıdır. Robotik cerrahi uygulamalarında da deneyime sahip cerrahi ekibi laporoskopik olarak yapılan tüm ameliyatları robotik cerrahi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Robot kullanımı başta Amerika birleşik devletlerinde olmak üzere tüm dünyda giderek yaygınlaşmaktadır. Robotik cerrahi sağladı 3 boyutlu görüntü kalitesi ve cerrahi aletlerin kullanımındaki kusursuzluk sayesinde dar alanlarda zorlu manüplasyonların başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayarak bir çok ameliyatın daha rahat yapılmasını sağlamaktadır.

Robotik cerrahide ameliyatı robot mu yapmaktadır?


Robotik cerrahide robot sadece hasta ile cerrah arasında bir aracıdır, cerrahın el hareketlerini ameliyat sahasında bire bir uygular. Ameliyatı robotu kontrol eden cerrah yapar, robotun kendiliğinden girişim yapması söz konusu değildir. Cerrah robotik enstürmanları kullanarak ameliyatları gerçekleştirir. Robot sadece cerrahın komutlarını gerçekleştirir, kendi iradesi ve hareket etme olanağı yoktur.

Da vinci robotik cerrahi ile reflü ameliyatı;

  • Da Vinci Robotik Cerrahisi ile yapılan Nissen fundoplication (reflü operasyonun) operasyonları robotik cerrahinin tüm avantajlarını kapsar.
  • Diyafragmatik fıtıklaşmanın cerrahi sütür ile yaklşatırılması laparoskopik cerrahiye oranla daha kolaydır.
  • Özefagus-mide-dalak’ın yakın komşuluğu nedeniyle bu alanın daha iyi görülür olması robotik cerrahi sayesinde laparoskopik cerrahiye oranla daha kolay olmaktadır.
  • Robotik cerrahinin aktif kol sayısının fazlalığı cerrahi işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>