Robotik reflü cerrahisi

robotik-obezite-cerrahisi-ankara-ameliyati (1)

Robotik reflü cerrahisi. Son zamanlarda Da Vinci Robotik Cerrahisi minimal invaziv cerrahi işlemleri yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Klâsik cerrahi uygulamalarına nazaran bazı avantajları olan robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi modern cerrahinin en son noktası olarak gösterilmektedir.

Yapılan açık operasyonlara oranla hastanın hastanede kalma süresi Da vinci robotik cerrahi ameliyatı ile en aza inmektedir. Birçok cerrahi girişim robotik cerrahi ile yapılabilmektedir. Ürolojik operasyonlar, jinekolojik operasyonlar, genel cerrahi operasyonları ve kardiyovasküler operasyonlar dünyada en çok yapılan cerrahi operasyonlardır.

Cerrahın mekanik cerrahi kolları kumanda eden bir konsoldan 3 boyutlu kamera sistemi ve el hareketlerini bire bir taklit eden cerrahi enstürmanlar kullanarak ameliyatları yapması robotik cerrahi olarak adlandırılır. Laporoskopik olarak yapılan tüm ameliyatlar, robotik cerrahi uygulamalarında da deneyime sahip cerrahi ekib sayesinde robotik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. Başta Amerika birleşik devletlerinde olmak üzere tüm dünyada robot kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Dar alanlarda zorlu manüplasyonların başarılı bir şekilde yapılması robotik cerrahi sağladı 3 boyutlu görüntü kalitesi ve cerrahi aletlerin kullanımındaki kusursuzluk sayesinde bir çok ameliyatın daha rahat yapılmasını sağlamaktadır.

Robotik cerrahide ameliyatı robot mu yapmaktadır?

Robot, robotik cerrahide sadece hasta ile cerrah arasında bir aracıdır, cerrahın el hareketlerini ameliyat sahasında bire bir uygular. Cerrah ameliyatı robotu kontrol ederek yapar, robotun kendiliğinden girişim yapması söz konusu değildir. Robotik enstürmanlar kullanarak cerrah ameliyatları gerçekleştirir. Sadece robot, cerrahın komutlarını gerçekleştirir, kendi iradesi ve hareket etme olanağı yoktur.

Da vinci robotik cerrahi ile reflü ameliyatı;

  • Robotik cerrahinin tüm avantajları Da Vinci Robotik Cerrahisi ile yapılan Nissen fundoplication (reflü operasyonun) operasyonlarında görülebilir.
  • Laparoskopik cerrahiye oranla Diyafragmatik fıtıklaşmanın cerrahi sütür ile yaklaştırılması daha kolaydır.
  • Robotik cerrahi sayesinde özefagus-mide-dalak’ın yakın komşuluğu nedeniyle bu alanın daha iyi görülür olması laparoskopik cerrahiye oranla daha kolay olmaktadır.
  • Rerrahi işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilmesi robotik cerrahinin aktif kol sayısının fazlalığı ile sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>