Robotik cerrahi ile obezite cerrahisi

3d9c83af-d976-44c9-9e33-a0f2da9ab5f2_davinci-robotic-surgery_big_big1-300x225

Obezitenin cerahi tedavisinde son yıllarda robotik cerrahi uygulamda kullanılmaktadır. Obezite cerrahisinde modern cerrahinin en son noktası olan robotik cerrahi laparoskopik cerrahi ve klâsik cerrahi uygulamalarına nazaran bazı avantajları vardır. Da vinci robotik cerrahi ameliyatı, yapılan açık operasyonlara oranla hastanın hastanede kalma süresini en aza indirmektedir. Robotik cerrahi ile birçok cerrahi girişim yapılmaktadır. Dünyada en çok yapılan cerrahiler ürolojik operasyonlar, jinekolojik operasyonlar, genel cerrahi operasyonları ve kardiyovasküler operasyonlardır.

Robotik cerrah ile yapılan obezite ameliyatları;

 • Sleeve gastrektomi (tüp mide operasyonu) ameliyatı üçlü staplar hattı oluşturan mor kartuş kullanılarak yapılmaktadır. Robotik cerrahinin bu ameliyatta en büyük faydası midenin dalakla olan komşuluğunu üstün görüş açısı ve manüplasyon yeteneği ile diğer cerrahi tekniklere oranla çok daha başarılı olarak yapa bilmesidir.

Da vinci robotik cerrahisi ile olası bilinen komplikasyonlar en aza indirilmiş olur.

Obezite cerrahisin de kullanılan robotik cerrahın fonksiyonları;

 • Hastada en az kesi ile büyük ameliyatların yapılabilmesi
 • Cerrahi robotik ekipmanların hareketlerinin hassas, kanama kontrolunun iyi yapılabiliniyor olması sebebi ile en az kan kaybı
 • Cerrah kesi yerlerinin küçük olması ile daha az ağrı
 • Ameliyat sonrası hızlı iyileşme ile hastanede kalış süresinin çok kısa olması
 • Obez ve aşırı kilolu hastalarda açık ameliyat zorluğu, da Vinci robotik cerrahi ile ortadan kalkmıştır.
 • Daha iyi görüntü ve el becerisi sunabilen ekipmanlar ile açık cerrahi ve laparoskopik cerrahiden üstün.
 • 3 boyutlu görüntü ve yönetilebilir-büyütme özelliği olan kamera sayesinde cerrahi sahanın çok net olarak ayrım yapılabilmesi.
 • Robotik kolların insan el bileğine benzer hareket tarzı sayesinde insan elinin yapabileceği tüm fonksiyonların yapılabilmesi.
 • İnsan elinin istem dışı gerçekleştirdiği titremelerin robotik cerrahide görülmemesi
 • Cerrahın ameliyatları oturarak yapması sonucunda, uzun süren ameliyatlarda cerrahın konforun artması ve fiziksel stresin ortadan kalkması

 

 

Ekibimiz robotik cerrahi alanında Ankara’da en çok vaka serisine sahip 2012 yılından beri bu cerrahileri gerçekleştirmektedir.

One Response to Robotik cerrahi ile obezite cerrahisi

 1. Bay WordPress diyor ki:

  Merhaba bu bir yorumdur.
  Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>